A plus Ataköy AVM
A Plus AVM Ataköy
Engin Altan Düzyatan

Engin Altan Düzyatan / Portre / 02.04.2014

Lise eğitimi sırasında tiyatroyla tanışan Düzyatan, liseden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro bölümüne kayıt yaptırdı. Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşen Düzyatan, ilk olarak fotomodellik ile iş hayatına başladı. Daha sonra ise profesyonel olarak oyunculuk dünyasına adım attı.
 
O yunculuk deneyimine 2001’de yayınlanan Ruhsar adlı diziyle başladı ve ardından Yeditepe İstanbul, Koçum Benim ve Alacakaranlık dizileriyle oyunculuk deneyimini güçlendirdi. İlk sinema deneyimi ise Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde çekilen ve 2005’te gösterimde olan Beyzanın Kadınları’ydı. 2008’de de Fahriye Evcen ile birlikte Cennet filminde ilk başrolünü oynadı. Düzyatan’ı asıl üne kavuşturan yapım ise 2007’de yayınlanan ve Haluk Bilginer, Sumru Yavrucuk ve Nevra Serezli gibi oyuncularla beraber kamera karşısına geçtiği Sevgili Dünürüm oldu. Meral Okay’ın senarist ve oyuncu olarak katkıda bulunduğu, Melisa Sözen ve Engin Akyürek ile beraber başrolleri paylaştığı 2009’da yayınlanan Bir Bulut Olsam dizisi ise Düzyatan’ın rol aldığı en başarılı dizilerden birisi oldu. Ayrıca Dört Duvar Saraybosna (Kurmaca Kısa Film)’da yapımcı olarak görev aldı. 2011’de Anadolu Kartalları, 2012’de Bu Son Olsun ve 2010’da vizyona giren Romantik Komedi serisinin devamı olan 2013 yapımı Romantik Komedi 2 filmleriyle başarısını daha da arttırdı.

“Bu İşte Bir Yalnızlık Var” filminde aşık bir rock’çı rolünü canlandıran oyuncu Engin Altan Düzyatan, “Kadınları hiç anlayamadım çünkü matematiğim sıfır” dediğinde tüm şimşekleri üzerine çeken Düzyatan, “Ben bir şey söylediğimde sadece söylüyorum, düşünmüyorum. Kadınlar ise daha analitik bir zekaya sahip” diyerek durumu sonradan biraz toparlamıştı.

A Plus Style Diğer Yazılar